Najlepsze rady na spokojny sen waszego dziecka

Niemowlęta często mają problem z zapchanym noskiem, szczególnie w pierwszych tygodniach po urodzeniu. Nierzadko zapchany nosek wywołuje problemy ze spaniem i przy odżywianiu, a dodatkowo niepokoi dziecko (a także mamę).

WAŻNE INFORMACJE DLA RODZICÓW

Drożność nosa niemowlęcia ma kluczowe znaczenie dla czynności oddychania i ssania. Noworodki i niemowlęta mają niedojrzałe mechanizmy obronne, układ oddechowy dopiero się rozwija i nie może ochronić organizmu od cząsteczek i czynników wywołujących infekcje zawartych we wdychanym powietrzu.
W kilku pierwszych miesiącach życia małe dzieci oddychają przede wszystkim przez nos. Dzieci mogą nauczyć się wysmarkania nosa w zasadzie w wieku około 3 lat.

Najczęstsze pytania matek podczas pierwszych wizyt w przychodniach pediatrycznych:

1. Jak oczyścić nos niemowlęciu?

Czynność:
– Umieścić niemowlę w wygodnym położeniu, tak żeby nie mogło samodzielnie przesunąć się.

– Do nozdrza (zawsze jedno po drugim, nigdy oba nozdrza jednocześnie) rozpylić spray lub zakroplić roztworem fizjologicznym w celu nawilżenia śluzówki.

– Wciągnąć zawartość, co uwalnia nos od zapchania.

Rezultat:
Dziecko znowu może normalnie oddychać nosem, łatwiej je, spokojniej śpi i zmniejsza się możliwość złapania infekcji.

2. Jak rozwiązać problem „zapchanego” noska u małych dzieci?

Problem zapchanego noska u małego dziecka rozwiązuje się poprzez regularną higienę nosa, zastosowanie sprayu do nawilżania śluzówki, który odświeża i wspiera normalną funkcję nabłonka rzęskowego „sprzątacza”, jak i – w miarę potrzeb – poprzez wciągnięcie śluzu z nosa.

3. Czy używanie aspiratora do czyszczenia noska jest bezpieczne, czy z pewnością oczyści nosek do końca, jak to znosi dziecko i czy opłaca się kupić aspirator?

Aspirator do czyszczenia noska przy uprzednim nawilżeniu śluzówki jest całkowicie bezpiecznym narzędziem do higieny nosa, począwszy od okresu noworodkowego. Czynność ta jest w pełni komfortowa dla dziecka, nie jest nieprzyjemna i oferuje więcej korzyści: zapewnia drożność nosa, wspomaga funkcję ochronną nosa i zmniejsza szerzenie się infekcji. Zakup aspiratora jest dobrą inwestycją w zdrowie dziecka.

sweet little baby smiling in laundry basket

4. Jak często mogę używać aspiratora do odciągania kataru?

W przypadku wydzieliny z nosa lub zapchania nosa aspiratora do odciągania kataru można używać kilka razy w ciągu dnia.

5. Czy stosować krople fizjologiczne czy spray?

Pierwszeństwo przy higienie nosa ma używanie sprayu, ponieważ system mikrodyfuzyjny, którego drobne kropelki skutecznie się rozpylają, umożliwia optymalne pokrycie dziurek nosa i ułatwia nawilżanie śluzówki.

6. Czy jest różnica pomiędzy sprayem izotonicznym i hipertonicznym i kiedy używać, którego sprayu?

Spray izotoniczny służy do codziennego utrzymywania higieny nosa, a szczególnie przy przeziębieniu i stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, do nawilżania śluzówki nosa, jak i do zapobiegania wysuszaniu śluzówki.
Sprayu hipertonicznego używa się do zmniejszania zapalnego opuchnięcia śluzówki nosa i do czyszczenia jej.

7. Czy trzeba robić dziecku wymaz z gardła i nosa, jeśli ma tylko wydzielinę z nosa i nie ma innych przypadłości?

Dziecku, które ma tylko wydzielinę z nosa, nie trzeba robić wymazu z gardła i nosa, ponieważ to nie ma znaczenia diagnostycznego. Dużo ważniejsze jest, żeby zwracać uwagę na higienę nosa.

Większość stanów zapalnych górnych dróg oddechowych jest wywołana przez wirusy.

8. Czy po przejściu bakteryjnego zapalenia nosa, zatok lub ucha środkowego należy powtarzać wymaz z nosa?

Po przejściu zapalania bakteryjnego, które było leczone antybiotykiem, w zasadzie nie trzeba powtarzać wymazów, ponieważ uważa się, że trzeciego dnia leczenia antybiotykiem chory już nie zaraża. Wymaz kontrolny należy wykonywać tylko w przypadku powtarzania się infekcji lub większej liczby zachorowań w otoczeniu.

9. Przy której bakterii należy zawsze leczyć?

Jeśli w wymazie z gardła została wyizolowana bakteria – paciorkowiec beta hemolizujący z grupy A, zawsze należy podjąć leczenie antybiotykiem.

Przychodnie Publiczne Kantonu Sarajewo
Przychodnia Stari Grad
Specjalista pediatrii
Dr med. Amra Junuzović – Kaljić, ordynator