Jak przygotować ucznia na rozpoczęcie roku szkolnego

Po długiej przerwie letniej zbliża się czas by wrócić do szkoły. Wszystko wraca do “normy” gdy kilka dni w tygodniu życie najmłodszych będzie wypełnione zajęciami szkolnymi.
Po kilku miesiącach odpoczynku to naturalne, że dzieci rozpoczynają kolejny rok nauki jako coś zupełnie nowego. Dlatego też niezwykle ważne jest by przed rozpoczęciem roku szkolnego wykształcić dobre nawyki żywieniowe u najmłodszych, by bez dodatkowej presji mogli rozpocząć nowy rok szkolny.

Powrót do nawyków szkolnych

Podczas letnich wakacji wszyscy są dużo bardziej zrelaksowani, a dzieci zazwyczaj później kładą się spać, ale także mogą dłużej pospać. Wszystko się zmienia z początkiem roku szkolnego gdy trzeba zacząć wcześniej wstawać. Aby zminimalizować stres dla ucznia, który jeszcze do niedawna cieszył się beztroską lata, tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego zacznij przygotowania do wcześniejszego wstawania. Pomoże mu to w stawianiu czoła szkolnym zadaniom i obowiązkom.
Stopniowo ustawiaj budzik rano piętnaście minut wcześniej każdego dnia. W ten sposób będziesz w stanie uniknąć zmęczenia u dziecka, które w wyniku wczesnego przebudzenia, najprawdopodobniej dużo wcześniej poczuje się senne i będzie bardziej skore położyć się wcześniej spać. Ostatecznie ranne wstawanie nie będzie takie trudne, a dziecko będzie gotowe na pierwszy dzień roku szkolnego.

Włącz dziecko w przygotowania szkolne

86ad7f2d593e24ece0a0da868e20f282_blog_wide

Każdy nowy rok szkolny stanowi nowe wyzwanie dla ucznia. Aby jak najlepiej przygotować dziecko do rozpoczęcia roku szkolnego przydatne jest by włączyć je w przygotowania i rozmawiać z nim:
– porozmawiaj z dzieckiem o szkole, programie, kolegach, których spotyka po wakacyjnej przerwie, jego oczekiwaniach i staraj się mówić pozytywnie o nowym początku roku szkolnego
– zabierz dziecko na zakupy by kupić podręczniki, zeszyty i inne przybory szkolne
– podejmijcie wspólnie decyzję o zajęciach pozalekcyjnych, w których dziecko chce uczestniczyć, zwróć uwagę by nie przesadzić z ilością zajęć w harmonogramie. Spróbujcie razem zaplanować i zorganizować czas pozalekcyjny.

Zachęcaj dziecko do powtórki

Z pewnością po długim lecie trudno będzie przyzwyczaić się do długiego siedzenia i czytania książki czy intensywnej nauki. Stopniowo poświęcajcie zatem minimum dwie godziny w godzinach popołudniowych do przypomnienia sobie wiadomości z zeszłego roku. Chociaż młody umysł bardzo łatwo zapamiętuje, równie szybko też i zapomina. Jeśli latem dziecko nie odnowi wiedzy z poprzedniego roku, będzie mu ciężej zacząć nowy rok.

Czas posiłków

Zrównoważona dieta znacząco wpływa na prawidłowy rozwój dzieci. W okresie dzieciństwa, ciało niezwykle szybko się rozwija i dlatego należy zapewnić wystarczającą jakość i różnorodność jedzenia. Wiadomo, że w czasie wakacji posiłki są dużo bardziej elastycznie spożywane w porównaniu do okresu zimowego, zwłaszcza śniadanie i obiad na wakacjach nie zawsze występują o tych samych porach. Dlatego konieczne jest stopniowe wyregulowanie czasu posiłków. Pomoże to uczniom wrócić do rutyny i będą gotowi do spożywania posiłków pomiędzy zajęciami szkolnymi.

Prosty przepis na zdrowe przekąski

Jak już wspomniano, wczesne rozpoczęcie zajęć zmienia nawyki żywieniowe dziecka. Przekąski, które są wykorzystywane w trakcie wakacji szkolnych stają się ważne dla koncentracji i utrzymania poziomu glukozy we krwi. Z powodu natłoku zajęć dydaktycznych główne posiłki są często spożywane w długich odstępach czasu. Dlatego dajemy Ci przydatny przepis na zdrową przekąskę, która z pewnością przemówi do najmłodszych, a ponadto może być inspiracją w przygotowaniu innych zdrowych przekąsek :)

fcb89b46f6297f2fc52599105acf7333_blog_wide

Babeczki z cukinią i serem

  • 2 średnie cukinie
  • 3 jaja
  • 50 g twarogu
  • 3 plasterki szynki
  • 100 g sera do pizzy
  • 3-4 łyżki mąki pszennej
  • 3-4 łyżki mąki kukurydzianej
  • sól
  • przyprawy śródziemnomorskie
  • nieco proszku do pieczenia

Przygotowanie

Zetrzyj cukinię, dopraw solą i odsącz sok z cukinii, który pozostanie po jej starciu. Wymieszaj ser, posiekaną szynkę, jajka, starty ser do pizzy, przyprawy, dodaj mąkę i odsuszone cukinie z solą.
Dobrze wymieszaj, a jeśli to konieczne, dodaj więcej mąki, aby uzyskać gęstą papkę. Posmaruj blaszkę na babeczki masłem i podziel ciasto na 12 części. Piecz około 50 minut w temperaturze 180 stopni przykrywając brzegi babeczek papierem do pieczenia by nie przypiekły się zanadto.
Upieczone babeczki wyjmij z formy i odstaw by nieco ostygły.
Poza tym, iż jest to niezwykle pożywne danie, przekąska ta jest atrakcyjna wizualnie, a uczniowie chętnie ją zjedzą.

Zródła:

1. www.tumblr18.com

2. studyinthestates.dhs.gov

3. www.froggooseandbear.com

4. www.gastro.hr