Zdrowie z punktu widzenia skóry!

Skóra jest największym i najbardziej kompleksowym organem ludzkim. Oprócz ochrony organizmu przed wpływami środowiska, skóra odgrywa istotną rolę w metabolizmie, utrzymuje równowagę wewnętrzną i ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia odporności.
Przekonaj się dlaczego ważne jest, aby dbać i utrzymać zdrową i piękną skórę.

Co negatywnie wpływa na Twoją skórę?

Twoja skóra codziennie odczuwa negatywne wpływy środowiska, takie jak zanieczyszczenie, szkodliwe promienie UV, klimatyzacja czy zmiany klimatyczne. Negatywny wpływ na naszą skórę ma również stres, złe odżywianie, nieprawidłowo dobrane diety, kosmetyki, palenie, czy brak snu.

Codzienne narażenie na negatywne wpływy jest jednak konieczne, by pomóc ciału i skórze zachować zdrowie. Można to osiągnąć przez dostarczanie niezbędnych witamin i minerałów każdego dnia. Niektórych czynników nie możemy kontrolować, ale na to w jaki sposób się odżywiamy wpływ mamy na pewno. Zrównoważona dieta jest właściwym sposobem na zdrową skórę. Od tego co zjemy dzisiaj zależy, jak będzie wyglądała nasza skóra po 28 dniach.

Pożywienie, dzięki któremu Twoja skóra jest bezpieczna

Witamina C

Rozpocznij odżywianie swojej skóry z witaminą C, która jest niezwykle istotna ze względu na jej właściwości przeciwutleniające.
Witamina C przeciwdziała szkodliwemu działaniu promieni ultrafioletowych, które niszczą kolagen i elastynę. Są to włókna, które utrzymują strukturę skóry, a ich uszkodzenie powoduje zmarszczki i plamy.
Aby zapewnić odpowiednią ilość witaminy, należy jeść paprykę, brokuły, kapustę, kalafior i owoce cytrusowe, które będą odświeżać skórę od wewnątrz.

Diet concept. Touch screen food and drink

Witamina B

Kompleks witamin B, z których najważniejszą jest biotyna, tworzą strukturę naszej skóry.
Nawet łagodny niedobór biotyny może powodować objawy suchości, swędzenie i łuszczenie się skóry. Witaminy z grupy B możemy znaleźć w kurczakach, jajach, produktach pełnoziarnistych, bananach … Te pokarmy zawierają także niacynę (B3), która utrzymuje nawilżenie skóry.

Witamina E

Witamina E, podobnie jak witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, który pomaga usunąć szkodliwe wpływy na skórę spowodowane przez ekspozycję na słońce.
Ponadto, witamina E skutecznie zwalcza zmarszczki i poprawia strukturę skóry przez co określana jest także jako witamina młodości. Witamina ta znajduje się w wielu produktach spożywczych, a głównie w olejach roślinnych (słonecznikowy, rzepakowy, kukurydziany) oraz w orzechach laskowych, migdałach, jajkach, oliwkach i szpinaku.

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe

Kwasy tłuszczowe utrzymują komórki skóry w zdrowiu, ale także służą jako ochrona przed różnego rodzaju toksynami. Komórki zawierają wodę, a zatem im lepsza jest ich ochrona, tym lepiej utrzymać wilgoć oraz młodą, elastyczną skórę.
Ponadto, jak już zostało udowodnione, nienasycone kwasy tłuszczowe zmniejszają trądzik i zaczerwienienie twarzy i mają korzystny wpływ na choroby takie jak łuszczyca czy stany zapalne skóry.
Kwasy te znajdują się w produktach takich jak: ryby (łosoś, sardynki i makrela), ciemnozielonych warzywach, takich jak brokuły, kapusta włoska, szpinak, oraz w siemieniu lnianym, oleju z oliwek i orzechach laskowych, orzechach nerkowca, migdałach, melonach i papai.

Regularnie pij dużo płynów!

Oprócz ważnych witamin i minerałów, wielkim przyjacielem skóry jest woda.
Ciało ludzkie w 70% składa się z wodą i musi ona być dostarczana organizmowi na bieżąco. W przypadku gdy organizm nie ma dostatecznej ilości wody, komórki wysychają co przyspiesza ich starzenie i ostatecznie prowadzi do ich zniszczenia. Ze względu na brak wody w tkance łącznej, a także kolagenu i elastyny skóra traci swoją jędrność i elastyczność, staje się pomarszczona i bez życia.

Close-up portrait of young beautiful girl drinking clean water from a glass and looking aside with happy smile, concept of good quality clean water, isolated on blue background with copy place

Ponadto spożycie odpowiedniej ilości wody pomaga wyeliminować toksyny i oczyścić skórę. Jeśli masz problem z częstymi bólami głowy i słabe trawienie, spróbuj spożywać 2-3 litrów płynów dziennie; bóle głowy znikną, a trawienie się poprawi. Oczywiście, najpierw najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Pamiętaj, że prawdziwe piękno pochodzi z wewnątrz, więc jedz zdrowo, czuj się dobrze we własnej skórze i odżywiają ją codziennie!

Źródła zdjęć:
1. makeupstudio.in
2. mirror.co.uk
3. colormehealthyfoods.com
4. dchomewares.com