Każde dziecko ma swoje Nosko!

Pytania i odpowiedzi

 • Jak wyczyścić Nosko?
  Aspirator jest łatwy do rozłożenia na części i wyczyszczenia. Jest wytrzymały na ciepło i należy go czyścić pod strumieniem gorącej wody. Nie nadaje się do mycia w zmywarce do naczyń, ani też nie wolno go sterylizować w kuchence mikrofalowej.

  1. Połączyć elementy aspiratora
  2. Szerszą końcówkę aspiratora (B) połączyć z rurą odkurzacza
  3. Zatkać jedną dziurkę nosa dziecka, a do drugiej włożyć węższą końcówkę aspiratora (A) po wcześniejszym uruchomieniu odkurzacza
  4. Rozłożyć aspirator na części i umyć strumieniem gorącej wody

  Zaleca się, by podczas usuwania wydzieliny końcówkę aspiratora wsunąć bokiem do jamy nosowej w pozycji do dołu, ponieważ wydzielina gromadzi się na dnie jamy nosowej. Nie wolno pozostawiać dziecka bez nadzoru.
 • Czy istnieją sytuacje, w których konieczna jest dodatkowa ostrożność przy korzystaniu z aspiratora do nosa?
  Dodatkową ostrożność podczas użycia tego urządzenia należy zachować w przypadku istnienia ranek w nosie oraz jeśli dziecko ma skłonności do częstych krwawień z nosa lub choruje na chroniczną hemofilię.

 • Dlaczego usuwanie wydzieliny z nosa jest ważne?
  Noworodki i niemowlęta do 6. miesiąca życia oddychają przez nos, ponieważ nie potrafią oddychać ustami, dlatego nieusunięta z nosa wydzielina może być przyczyną problemów z karmieniem. Jeśli nie usuniemy z nosa zainfekowanej wydzieliny, może dojść do takich powikłań, jak zapalenie zatok szczękowych, ucha środkowego czy migdałków. Zainfekowana wydzielina może przedostać się do niższych partii układu oddechowego i do gardła. Połykanie wydzieliny może wywołać u dziecka ból żołądka, wymioty, biegunkę i zapalenie śluzówki żołądka. W ostrych przypadkach, obrzęk błony śluzowej nosa stanowi poważną przeszkodę dla wentylacji kanału słuchowego, który jest połączony z nosem. Stanowi to uzasadnienie wystąpienia w późniejszym czasie zaburzeń słuchu oraz powikłań po zwykłym katarze. Poprzez regularne oczyszczanie jamy nosowej można zapobiegać tym problemom i powikłaniom.
 • Interesuje mnie, czy u niemowlęcia można stosować spray do nosa. Dziecko ma stale zatkany nos. Dziękuję.
  W przypadku zatkanego nosa zalecane jest stosowanie zarówno sprayu Nisita, jak i aspiratora Nosko.


Zapytania

Dane zebrane podczas rejestracji tego formularza będą wykorzystywane tylko do wysłania odpowiedzi na Państwa pytanie.