Roślinny syrop na kaszel nr 1 na świecie

Wszystko o bluszczu

Informacje

Na terenie pomiędzy Morzem Śródziemnym a Azją Wschodnią występuje 15 różnych rodzajów bluszczu. bluszcz, tak naprawdę można znaleść wszędzie wokół nas, a jego nazwa botaniczna brzmi “Hedera helix Linné”.

99f13382dcc4926cbce9157984bb4853_blog_wideBluszcz zazwyczaj pnie się po ścianach, drzewach i murach wykorzystując do tego drobne korzenie czepne i może osiągać wysokość 20 metrów a nawet więcej. Bluszcz może mieć również charakter rośliny okrywowej rozprzestrzeniającej się na płaskim podłożu. Bluszcz lubi miejsca zacienione, potrzebuje dużo wilgoci i pozostaje zielony przez cały rok.

Bluszcz żyje od 200 do 300 lat. Znane są przykłady bluszczu osiągającego wiek 450 lat. Oznacza to, że
najstarsi żyjący przedstawiciele tego gatunku pochodzą z połowy XIV wieku.

 

Jak to działa?

Patrząc na bluszcz, trudno odgadnąć jak silny potrafi mieć wpływ na nasz organizm. Liście bluszczu zawierają saponiny – substancje które odpowiedzialne za jego farmakologiczne działanie. W połączeniu z wodą saponiny tworzą pianę. Stąd wzięła się ich nazwa pochodząca od łacińskiego słowa “sapo” – mydło.

Skuteczność bluszczu została potwierdzona naukowo po latach stosowania go w tradycyjnej farmakologii. Również stosowne urzędy odpowiadające za rejestrację i kontrolę nad produktami medycznymi potwierdzają, że wyciąg z bluszczu jest skuteczny w leczeniu kaszlu.

Saponiny pozyskane z liści w postaci produktu farmaceutycznego działają na układ oddechowy na trzy sposoby:

  • Wykrztuśnie – rozrzedzają gęsty śluz zalegający w oskrzelac
  • Łagodzą kaszel – rozrzedzony śluz może zostać usunięty przez rzęski, co łagodzi objawy kaszlu i ogranicza odruch kaszlowy
  • Rozkurczowo – poprzez ograniczenie odruchu kaszlowego, mięśnie oskrzeli rozluźniają się i łagodzą objawy kaszlu.

Badania naukowe wskazują również, że saponiny zwalczają również bakterie i wirusy.

W przypadku astmy bluszcz ułatwia oddychanie i łagodzi kaszel wywołany przez astmę.

 

Wybór zdrowych składników

Prospan® zawiera wyciąg z liści bluszczu, który zapewnia mu pożądane działanie. Doskonała jakość ProspanuEfeu - Medizin gwarantująca bezpieczeństwo i skuteczność jest konsekwencją wystandaryzowanej, kontrolowanej w każdym etapie, procedury produkcji.

Suche liście są najpierw mieszane z wodą i alkoholem w celu uwolnienia składników. Po tak zwanej fazie ekstrakcji, alkohol zostaje usunięty, a reszta koncentratu zostaje wysuszona. W ten sposób pozostają najbardziej pożądane składniki. J
est to tak zwany suchy ekstrakt, który następnie zostaje przetworzony i może zostać wykorzystany w dowolnej postaci (syropu, tabletek musujących i płynnego roztworu) przy zachowaniu takiej samej dawki terapeutycznej w każdym rodzaju produktu.

 

Historia

Hipokrates, “Ojciec Medycyny” (460 p.n.e. do 375 p.n.e.), przyczynił się do olbrzymiej popularności bluszczu. Jednak nie znał on leczniczych cech bluszczu. Zamiast tego, wierzył w bogów zamieszkujących rośliny i duchy nadające im właściwości lecznicze..

Dioskurydes (40 p.n.e. – 90 p.n.e.), lekarz wojskowy podczas panowania Nerona i Hildegard von Bingen, ponad tysiąc lat później (1098 do 1179) również przyczynili się do odkrycia leczniczych właściwości bluszczu. Hildegard zalecał jednak bluszcz tylko do użytku zewnętrznego.

Leonardo da Vinci (1452 do 1519) także wskazywał na lecznicze właściwości bluszczu.

W XVI wieku zaczęto przyglądać się bardziej szczegółowo bluszczowi jako lekarstwu na choroby układu oddechowego. Jednak dopiero w XIX wieku nastąpił przełom, który zamienił bluszcz z leku dla prostych ludzi w uznawany lek zwalczający kaszel. Tego odkrycia dokonano przypadkiem: pewien lekarz zauważył, że dzieci mieszkające w niektórych rejonach południowej Francji zdecydowanie rzadziej kaszlą od pozostałych. Odkrył, że te dzieci piły mleko z kubków wykonanych z drzew porośniętych bluszczem.

 

Symbolika

Historycznie, bluszcz był symbolem płodności i nieśmiertelności. Stało się tak prawdopodobnie z powodu jego wyjątkowej odporności i utrzymywania zielonego koloru przez cały rok. Wcześni chrześcijanie kładli swoich zmarłych na liściach bluszczu. Obrazy liści bluszczu można znaleźć w wielu średniowiecznych kościołach, a także na wielu grobach.

W czasach starożytnych, popularne były obrazy bluszczu i wina. Cienista i chłodna natura bluszczu równoważy płomienny charakter wina. Dionizos, grecki bóg wina, upojenia i płodności – to jeden z takich przykładów. Został ocalony przez wyciąg z bluszczu po urodzeniu i dlatego też ten bóg jest znany pod imieniem Kissos (=bluszcz).

Biorąc pod uwagę silny związek bluszczu z drzewami które są oplatane przez niego, bluszcz symbolizuje często wierność i szczęście małżeńskie. Dzięki swojej elastyczności i umiejętności owijania się, bluszcz jest często symbolem kobiecości. W ten sposób cykl się zamyka i powracamy do jego podstawowego znaczenia – płodności.